• slayt
Duyurular

Sayın Üyelerimiz derneğimize katkılarınızı bekliyoruz.


ÇANAKKALE SAVAŞLARI 

Diriliştir, uyanıştır, kurtuluştur 
Gariban mahallesine gelip,
Yoksul halkı sömürmeye çalışan ZİBİDİLERE
Kafa tutuştur,
Bir Milletin şaha kalkıp, yeniden DOĞUŞUDUR
ÇANAKKALE SAVAŞLARI
NAMUSUN Müdaafasıdır,
Bir KAHRAMANLIK Destanıdır,
Ayşe Bacıların,Fatma kadınların 
Mazlum bir MİLLETİN zalimlere  HAYKIRIŞI’dır.
Bir MİLLETİN her türlü olumsuzluğa rağmen EMPERYALİZME teslim olmayışıdır
Salt Teknolojinin değil,
İNANCIN ve İMAN gücünün ZAFERİ’dir.
ÇANAKKALE SAVAŞLARI
Sarışın, MAVİ GÖZLÜ KURDUN doğuşudur.
ÇANAKKALE SAVAŞLARI 
Onbeşlilerin, yetmişbeşlilerin omuz,omuza savaştığı,
Milletin her ferdinin VATAN uğruna yarıştığı,
LAZ’ın, KÜRD’ün, ÇERKEZ’in, HERKES’in
VATAN uğrunda, bir olup karıştığı,
Ay ve yıldızıyla BAYRAKLAŞTIĞI
DESTANLAŞTIĞI
Bir KAHRAMANLIK Abidesidir.
ÇANAKKALE SAVAŞLARI 

TÜM ŞÜHEDANIN MEKANI CENNET OLSUN İNŞAALLAH.

NE MUTLU TÜRK’üm DİYENE


Türk Polis Teşkilatımızın kuruluş yıl dönümü vesilesiyle, görevleri basında şehit düşmüş kahraman polislerimize Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Tüm emniyet mensuplarımıza görevlerinde başarılar diliyor, Polis Teşkilatımızın 176. yıl dönümünü canı gönülden kutluyoruz.


Hemşehrilerimizden İsmail AKPINAR'IN Babası Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz


Hemşehrilerimizden Süleyman YOKUŞ'UN Validesi Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.


Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 101'uncu yıl dönümünü, '23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' olarak, milletçe birlik ve beraberlik içinde kutlamanın gurur, mutluluk ve coşkusunu yaşıyoruz. 

Kurtuluş Savaşımızın en önemli dönüm noktası olan 23 Nisan 1920 milletimizin bağımsızlık ve özgürlük iradesini tüm dünyaya ilan ettiği tarihtir.

Milletimizi ortak bir hedef etrafında bir araya gelerek birleştiren ilk Meclisimiz,  vatan sevgisinin, birlik ve beraberliğin, hür yaşama uğruna sergilenen fedakârlığın en güzel timsali olmuştur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına bayram olarak armağan ettiği 23 Nisan günü, ecdadımızın gelecek nesillere ne kadar değer verdiğini ve onlara ne kadar güvendiğini ortaya koymaktadır.

Çocuklarımızın gözlerindeki ışık ve yüreklerinde taşıdıkları umutları ülkemizin geleceği adına bizlere güç vermektedir. Çocuklarımızın umutlarının yeşertilmesi, milli ve manevi değerlerine güçlü bir şekilde bağlı, şahsiyet ve vizyon sahibi nesiller olarak yetişmesi hepimize ait olan bir sorumluluktur. Bu mesuliyet aynı zamanda vatanımızı kanları ve canları pahasına bize miras bırakan Şehitlerimiz ve Gazilerimize olan borcumuzu da ifade etmektedir.

Bu mutlu gün vesilesiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, hür irademizi ve bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz aziz Şehitlerimizi rahmet ve Gazilerimizi şükranla yâd ediyorum.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 101. kuruluş yıl dönümünde, tüm çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyoruz.


Türk Dünyası Oyunları 

Mangala oyunu ve Aşık oyunu 

21 Kasım günü saat 10:00'da Özbek mahallesi kapalı semt pazarında yapacaktır 


Türk Dünyası Oyunları nın ikincisini Gerçekleştireceğiz


Yönetim kurulu üyemiz Abdulrauf YASHAR'ın Kayın validesi Ulgay PAPATYA vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet diliyoruz ailesine başsağlığı ve sabırlar  diliyoruz. Cenaze namazı bugün ikindi namazına müteakip Ceylanpınar Özbek mahallesi Semerkant camiinde kılınacaktır.


Yönetim kurulu üyemiz Abdulrauf YASHAR'ın Kayın validesi Ulgay PAPATYA vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet diliyoruz ailesine başsağlığı ve sabırlar  diliyoruz. Cenaze namazı bugün ikindi namazına müteakip Ceylanpınar Özbek mahallesi Semerkant camiinde kılınacaktır.


Dernek başkanımız Seyfettin BORA'NIN Anne annesi ninemiz hakkın rahmetine kavuşmuştur.   Merhumeye Allah'tan rahmet diliyoruz. Ailesine başsağlığı diliyoruz. Cenaze namazı bugün ikindi namazına müteakip Ceylanpınar Özbek mahallesi Semerkant camiinde kılınacaktır.Taziyemiz Özbek semt pazarı yanındaki taziye evinde
OKUMAK SİZDEN ÖDÜLLENDİRMEK BİZDEN 


Şanlıurfa Ceylanpınar Özbek mahallesi Aksakallılarıdan Dernek yönetim kurulu üyemiz Abdüllatif ERENCİ'nin babası Dernek başkanımız Seyfettin BORA'nın amcası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhume Allah'tan rahmet diliyoruz ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz

 Cenaze namazı ikindi namazına müteakip Ceylanpınar Özbek mahallesi Semerkand camiinde kılınacaktır.


Türk Dünyası Oyunları Şenliğimizin 3. Bu yıl 22.04.2023 günü Özbek mahallesi Özbek Semt pazarında yapılacak.


Hafta sonu gezi düzenlenecektir tüm üyelerimizi bekliyoruz.


ATA YURTTAN ANA YURDA HİCRETİMİZİN 40. YILINDA 40 HATİM PROGRAMINA DAVETLİSİNİZ. 


Şanlıurfa Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Bir insana yapılacak en büyük kötülük, ona umut verip sonra hiçbir şey olmamış gibi gitmektir. Friends
Sponsorlarımız
Afganistan Tezkeresi ne olacak

Afganistan Tezkeresi ne olacak?

 

Afganistan 2001 yılı öncesinde olduğu gibi yeniden Taliban’ın kontrolüne geçti. Her ne kadar geçici bir yönetimden ve geçiş döneminden söz edilse de Taliban artık Afganistan’ın tek hakimi.

 

Peki bu durumun Tük askerinin orada konuşlanması açısından ne gibi etkileri olacak?

 

Zira 15 Ağustos 2021 itibarıyla iç ve dış hukuk açısından yeniden gözden geçirilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Gerekçelerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 

(1) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), ISAF (Uluslararası Güvenlik Destek Gücü) harekatının başlangıcından itibaren Afganistan’da görev almaktadır. ISAF ise ilk olarak 2001 yılında, Afgan makamlarının yardım talebi ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin bu yönde bir güç kurulmasına izin yetkisi temelinde konuşlandırılmıştır. Ayrıca NATO, Ağustos 2003'te, BM ve Afgan Hükümeti'nin talebi üzerine, ISAF'ın komutasını devralmıştır. Kısa süre sonra yine BM tarafından ISAF'ın kademeli olarak Kabil dışına genişlemesi zorunlu kılınmış ve 4 aşamada genişleme sağlanarak ülke geneline yayılmıştır.

 

(2) 2014 yılında NATO devlet ve hükümet başkanlarının, Galler Zirvesi'nde aldığı kararla ISAF'ın bitiminden sonra Afganistan'da muharip olmayan Kararlı Destek Misyonu'nun(KDM) başlatılması kararlaştırılmıştır. Ocak 2015’te başlayan bu misyon ülke genelinde güvenlik sorumluluğunu üstlenen Afgan Milli Savunma ve Güvenlik Kuvvetleri'ne (ANDSF) eğitim, yardım ve danışmanlık sağlamaktaydı.

 

(3) Türkiye bu süreçte NATO ve ISAF dahilinde yalnızca muharip olmayan askeri gücüyle katkı sağlamıştır. TSK’nın resmi sayfasında belirtildiği üzere askerlerimizin görevleri;

 

“Başkent (Kâbil) Eğitim, Yardım ve Danışma Komutanlığı / Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı işletme ve kuvvet koruma hizmetleri / Kuzey Eğitim, Yardım ve Danışma Komutanlığına personel desteği sağlanması / KDM Karargâhına personel desteği sağlanması sorumluluklarını üstlenmiştir.” şeklinde ifade edilmektedir.

 

(4) Ancak Nisan 2021'de NATO müttefikleri ve Kararlı Destek Misyonu ortakları, birliklerin Afganistan'dan çekilmesine ve bu çekilmenin 1 Mayıs 2021'de başlamasına karar verdiler. Çekilme 1 Eylül itibarıyla tamamlanmış olacak. En son 14 Haziran 2021'de gerçekleşen Brüksel zirvesinde “Birliklerimizi geri çekmek, Afganistan ile ilişkimizi sona erdirmek anlamına gelmez…Afganistan ile ortaklığımızı geliştirmek için Kabil'de Sivil Temsilcilik Ofisi bulunduracaktır... Afganistan'ın dünya ile bağlantısının yanı sıra kalıcı bir diplomatik ve uluslararası varlığın önemini kabul eden NATO, Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın sürekli çalışmasını sağlamak için geçiş finansmanı sağlayacaktır." İfadesine yer verilmiştir.

 

(5) Türkiye bakımından tüm bu kapsamı oluşturan temel iç hukuki dayanak TBMM tarafından alınan tezkere kararıdır. TBMM daha önce 6 Ocak 2015 tarihli ve 1079 sayılı kararıyla verdiği izni, 25 Aralık 2018’de 1206 sayılı kararıyla uzatmış ve son olarak 6 Ocak 2021'den itibaren 18 ay da uzatılmasını kararlaştırmıştır. Söz konusu kararda “TSK unsurlarının NATO'nun Afganistan'da icra etmekte olduğu Kararlı Destek Misyonu ve devamı kapsamında yurt dışına gönderilmesi…” ifadesi yer almaktadır.

 

Buna göre ilgili TBMM tezkeresinin 3 temel dayanağı bulunmaktadır. BM kararı, NATO ve ISAF komutasının varlığı ve mevcut yönetimin daveti…

 

Şu an gerek BM’nin gerek NATO’nun orada bulunmasını sağlayan resmi dayanaklar temelden sarsılmıştır. Zira geçen 20 yıllık süreç içerisinde bu karar ve hamlelerin öncelikli hedefi terörle mücadele ve Taliban’ın ilerleyişinin önlenmesidir. Üstelik Doha’daki anlaşma gereği ülke içerisindeki uzlaşma hedefi de gelinen aşamada geçerliliğini yitirmiş gözükmektedir.

 

O halde diyorum ki; Türk askerinin oradaki mevcudiyeti de iç ve dış hukuk açısından yeniden irdelenmeli ve başkaca bir planlama gündemde ise bu konu yeniden TBMM gündemine gelmelidir.

 

 Prof. Dr. Kürşad Zorlu
Okunma Sayısı: 486


3.238.180.174
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Aidat Borcu Sorgulama
Son Eklenen Video
Köşe Yazıları
Prof. Dr. Kürşad Zorlu

Prof. Dr. Kürşad Zorlu

Prof. Dr. Kürşad Zorlu

Prof. Dr. Kürşad Zorlu

Senan KAZIMOĞLU

QHA

QHA

Hakan DİKMEN

QHA

YASEMİN GÜLER

ÇETİN ARPA

ATALAY DEMİRCİ

Günlük Gazeteler

 

© Copyright 2021  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top