• slayt
Duyurular

Sayın Üyelerimiz derneğimize katkılarınızı bekliyoruz.


ÇANAKKALE SAVAŞLARI 

Diriliştir, uyanıştır, kurtuluştur 
Gariban mahallesine gelip,
Yoksul halkı sömürmeye çalışan ZİBİDİLERE
Kafa tutuştur,
Bir Milletin şaha kalkıp, yeniden DOĞUŞUDUR
ÇANAKKALE SAVAŞLARI
NAMUSUN Müdaafasıdır,
Bir KAHRAMANLIK Destanıdır,
Ayşe Bacıların,Fatma kadınların 
Mazlum bir MİLLETİN zalimlere  HAYKIRIŞI’dır.
Bir MİLLETİN her türlü olumsuzluğa rağmen EMPERYALİZME teslim olmayışıdır
Salt Teknolojinin değil,
İNANCIN ve İMAN gücünün ZAFERİ’dir.
ÇANAKKALE SAVAŞLARI
Sarışın, MAVİ GÖZLÜ KURDUN doğuşudur.
ÇANAKKALE SAVAŞLARI 
Onbeşlilerin, yetmişbeşlilerin omuz,omuza savaştığı,
Milletin her ferdinin VATAN uğruna yarıştığı,
LAZ’ın, KÜRD’ün, ÇERKEZ’in, HERKES’in
VATAN uğrunda, bir olup karıştığı,
Ay ve yıldızıyla BAYRAKLAŞTIĞI
DESTANLAŞTIĞI
Bir KAHRAMANLIK Abidesidir.
ÇANAKKALE SAVAŞLARI 

TÜM ŞÜHEDANIN MEKANI CENNET OLSUN İNŞAALLAH.

NE MUTLU TÜRK’üm DİYENE


Türk Polis Teşkilatımızın kuruluş yıl dönümü vesilesiyle, görevleri basında şehit düşmüş kahraman polislerimize Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Tüm emniyet mensuplarımıza görevlerinde başarılar diliyor, Polis Teşkilatımızın 176. yıl dönümünü canı gönülden kutluyoruz.


Hemşehrilerimizden İsmail AKPINAR'IN Babası Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz


Hemşehrilerimizden Süleyman YOKUŞ'UN Validesi Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.


Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 101'uncu yıl dönümünü, '23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' olarak, milletçe birlik ve beraberlik içinde kutlamanın gurur, mutluluk ve coşkusunu yaşıyoruz. 

Kurtuluş Savaşımızın en önemli dönüm noktası olan 23 Nisan 1920 milletimizin bağımsızlık ve özgürlük iradesini tüm dünyaya ilan ettiği tarihtir.

Milletimizi ortak bir hedef etrafında bir araya gelerek birleştiren ilk Meclisimiz,  vatan sevgisinin, birlik ve beraberliğin, hür yaşama uğruna sergilenen fedakârlığın en güzel timsali olmuştur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına bayram olarak armağan ettiği 23 Nisan günü, ecdadımızın gelecek nesillere ne kadar değer verdiğini ve onlara ne kadar güvendiğini ortaya koymaktadır.

Çocuklarımızın gözlerindeki ışık ve yüreklerinde taşıdıkları umutları ülkemizin geleceği adına bizlere güç vermektedir. Çocuklarımızın umutlarının yeşertilmesi, milli ve manevi değerlerine güçlü bir şekilde bağlı, şahsiyet ve vizyon sahibi nesiller olarak yetişmesi hepimize ait olan bir sorumluluktur. Bu mesuliyet aynı zamanda vatanımızı kanları ve canları pahasına bize miras bırakan Şehitlerimiz ve Gazilerimize olan borcumuzu da ifade etmektedir.

Bu mutlu gün vesilesiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, hür irademizi ve bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz aziz Şehitlerimizi rahmet ve Gazilerimizi şükranla yâd ediyorum.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 101. kuruluş yıl dönümünde, tüm çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyoruz.


Türk Dünyası Oyunları 

Mangala oyunu ve Aşık oyunu 

21 Kasım günü saat 10:00'da Özbek mahallesi kapalı semt pazarında yapacaktır 


Türk Dünyası Oyunları nın ikincisini Gerçekleştireceğiz


Yönetim kurulu üyemiz Abdulrauf YASHAR'ın Kayın validesi Ulgay PAPATYA vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet diliyoruz ailesine başsağlığı ve sabırlar  diliyoruz. Cenaze namazı bugün ikindi namazına müteakip Ceylanpınar Özbek mahallesi Semerkant camiinde kılınacaktır.


Yönetim kurulu üyemiz Abdulrauf YASHAR'ın Kayın validesi Ulgay PAPATYA vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet diliyoruz ailesine başsağlığı ve sabırlar  diliyoruz. Cenaze namazı bugün ikindi namazına müteakip Ceylanpınar Özbek mahallesi Semerkant camiinde kılınacaktır.


Dernek başkanımız Seyfettin BORA'NIN Anne annesi ninemiz hakkın rahmetine kavuşmuştur.   Merhumeye Allah'tan rahmet diliyoruz. Ailesine başsağlığı diliyoruz. Cenaze namazı bugün ikindi namazına müteakip Ceylanpınar Özbek mahallesi Semerkant camiinde kılınacaktır.Taziyemiz Özbek semt pazarı yanındaki taziye evinde
OKUMAK SİZDEN ÖDÜLLENDİRMEK BİZDEN 


Şanlıurfa Ceylanpınar Özbek mahallesi Aksakallılarıdan Dernek yönetim kurulu üyemiz Abdüllatif ERENCİ'nin babası Dernek başkanımız Seyfettin BORA'nın amcası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhume Allah'tan rahmet diliyoruz ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz

 Cenaze namazı ikindi namazına müteakip Ceylanpınar Özbek mahallesi Semerkand camiinde kılınacaktır.


Türk Dünyası Oyunları Şenliğimizin 3. Bu yıl 22.04.2023 günü Özbek mahallesi Özbek Semt pazarında yapılacak.


Hafta sonu gezi düzenlenecektir tüm üyelerimizi bekliyoruz.


ATA YURTTAN ANA YURDA HİCRETİMİZİN 40. YILINDA 40 HATİM PROGRAMINA DAVETLİSİNİZ. 


Şanlıurfa Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Bir insana yapılacak en büyük kötülük, ona umut verip sonra hiçbir şey olmamış gibi gitmektir. Friends
Sponsorlarımız
Talibanizm ve bataklık ekonomisi!

Talibanizm ve bataklık ekonomisi!

Afganistan’daki olası senaryolar bakımından ülkeyi ekonomisiyle ve Taliban’ın kontrol etmeye hazırlandığı gayrimeşru ölçekle de irdelemek gerekiyor.

20 yıllık döneme bakıldığında uluslararası yardımlar ve hibelere rağmen devlet sistemindeki normalleşme hedefi beklentilerin çok gerisinde kaldı. 2020 yılı İş Yapabilirlik sıralamasında 190 ülke arasında 173. sıradaydı.

 

Ekonomideki yasadışılık üretim, ihracat ve istihdam dahil olmak üzere tüm alt sistemlerde geçerli. Bunun yanı sıra afyon üretimi, kaçakçılık ve madencilikte de benzer bir durum var.

Taliban yeni dönemde dış yardımları da kontrol edecek. Sadece bu yıl ABD Kongresinde onaylanan yardım tutarı 4 milyar dolar düzeyinde. Bu yardımlar ilgili ülkelerde ciddi bir rant alanı meydana getiriyor. Buna karşın ABD’de bu fonların nasıl denetleneceği konusunda tartışmalar başladı bile...

Üstelik gelen yardımların kullanılış biçimiyle her yere yansıyan yozlaşma, Taliban’ın zemin bulabildiği sorun alanlarından...Talibanizm etkisi de burada keskinleşiyor zaten...

Dünya Bankası verilerine göre 2002'den 2012’ye kadar olan dönemde göreli bir iyileşme yaşanmış. Artan yardımlarla hizmet sektörü ve tarımsal büyüme sayesinde yıllık ortalama %9’luk bir büyüme gerçekleşmiş. Ancak 2015-2020 arasında yardımların etkinliği giderek azalırken yıllık büyüme de %2,5 ve daha altına gerilemiş. Bu aslında Taliban’ın da yükselen motivasyonu ve yayılmasına denk bir zaman dilimi.

Çok açık ve olumsuz bir gerçek var ki Taliban ılımlı ve uzlaşmacı görünümünün ardında (!) yönetimi tamamen devraldığında savaş kabiliyetini ileri derecede artıracak imkanlara kavuşacak. Bunun bölgeye olan etkisi daha derin bir kaos ve çatışma potansiyelinin yüklenmesi anlamına geliyor. ABD Hazine Bakanlığı’nın 2021 yılına ait bir raporunda Taliban ile terör örgütleri arasındaki ilişki konusunda uyarılar var. Bu raporda özellikle El-Kaide’nin son iki yıldır güçlenmekte olduğu belirtiliyor. 

Talibanizmin en ciddi yaşam kaynağı ise Uyuşturucu ve karapara trafiği... Araştırmalara göre Taliban’ın yıllık uyuşturucudan elde ettiği gelir en az yarım milyar dolar civarında. BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin (UNODC) değerlendirmesine göre son yıllarda uyuşturucu üretimindeki artış dikkat çekiyor. BM Mayıs ayı raporuna göre 2020'de %37 artış söz konusu. Milyarlarca dolarlık bir uyuşturucu geliri var ortada...

Dünyadaki afyonun yaklaşık %90'ı Afganistan'da üretilirken uyuşturucu ticareti ve uluslararası ticaretin %8’ini oluşturuyor. Türkiye açısından en belirgin tehdit bu üretimin %80’i aşan bir kısmı ‘’Balkan Rotası’’ üzerinden Avrupa’ya ulaştırılıyor. Bu rotada önce İran sonra Türkiye kilit ülke olarak değerlendiriliyor.

İşte Taliban’ın kontrol etmeye hazırlandığı bu büyük ekonomik ve jeo-stratejik potansiyel, meşruiyet görünümlü bir bataklığı günden güne büyütebilir. Haliyle Türkiye bu bataklığın kokusunu en fazla hissedecek ülkelerden...

Türkiye’de ise zaman zaman ileri bir takım değerlendirmelerle bu gidişata demokrasi sosu batırmaya çalışanlar olduğu görülüyor! Sanırım en kötüsü de böylesi değerlendirmelerin her yere sirayet edecek bir nüfuz alanına ulaşması olur! Çünkü önlem alma ve soruna önden teşhis koymanın önem taşıdığı günlerdeyiz.Prof. Dr. Kürşad Zorlu
Okunma Sayısı: 500


3.238.180.174
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Aidat Borcu Sorgulama
Son Eklenen Video
Köşe Yazıları
Prof. Dr. Kürşad Zorlu

Prof. Dr. Kürşad Zorlu

Prof. Dr. Kürşad Zorlu

Prof. Dr. Kürşad Zorlu

Senan KAZIMOĞLU

QHA

QHA

Hakan DİKMEN

QHA

YASEMİN GÜLER

ÇETİN ARPA

ATALAY DEMİRCİ

Günlük Gazeteler

 

© Copyright 2021  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top