• slayt
Duyurular

Sayın Üyelerimiz derneğimize katkılarınızı bekliyoruz.


ÇANAKKALE SAVAŞLARI 

Diriliştir, uyanıştır, kurtuluştur 
Gariban mahallesine gelip,
Yoksul halkı sömürmeye çalışan ZİBİDİLERE
Kafa tutuştur,
Bir Milletin şaha kalkıp, yeniden DOĞUŞUDUR
ÇANAKKALE SAVAŞLARI
NAMUSUN Müdaafasıdır,
Bir KAHRAMANLIK Destanıdır,
Ayşe Bacıların,Fatma kadınların 
Mazlum bir MİLLETİN zalimlere  HAYKIRIŞI’dır.
Bir MİLLETİN her türlü olumsuzluğa rağmen EMPERYALİZME teslim olmayışıdır
Salt Teknolojinin değil,
İNANCIN ve İMAN gücünün ZAFERİ’dir.
ÇANAKKALE SAVAŞLARI
Sarışın, MAVİ GÖZLÜ KURDUN doğuşudur.
ÇANAKKALE SAVAŞLARI 
Onbeşlilerin, yetmişbeşlilerin omuz,omuza savaştığı,
Milletin her ferdinin VATAN uğruna yarıştığı,
LAZ’ın, KÜRD’ün, ÇERKEZ’in, HERKES’in
VATAN uğrunda, bir olup karıştığı,
Ay ve yıldızıyla BAYRAKLAŞTIĞI
DESTANLAŞTIĞI
Bir KAHRAMANLIK Abidesidir.
ÇANAKKALE SAVAŞLARI 

TÜM ŞÜHEDANIN MEKANI CENNET OLSUN İNŞAALLAH.

NE MUTLU TÜRK’üm DİYENE


Türk Polis Teşkilatımızın kuruluş yıl dönümü vesilesiyle, görevleri basında şehit düşmüş kahraman polislerimize Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Tüm emniyet mensuplarımıza görevlerinde başarılar diliyor, Polis Teşkilatımızın 176. yıl dönümünü canı gönülden kutluyoruz.


Hemşehrilerimizden İsmail AKPINAR'IN Babası Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz


Hemşehrilerimizden Süleyman YOKUŞ'UN Validesi Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.


Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 101'uncu yıl dönümünü, '23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' olarak, milletçe birlik ve beraberlik içinde kutlamanın gurur, mutluluk ve coşkusunu yaşıyoruz. 

Kurtuluş Savaşımızın en önemli dönüm noktası olan 23 Nisan 1920 milletimizin bağımsızlık ve özgürlük iradesini tüm dünyaya ilan ettiği tarihtir.

Milletimizi ortak bir hedef etrafında bir araya gelerek birleştiren ilk Meclisimiz,  vatan sevgisinin, birlik ve beraberliğin, hür yaşama uğruna sergilenen fedakârlığın en güzel timsali olmuştur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına bayram olarak armağan ettiği 23 Nisan günü, ecdadımızın gelecek nesillere ne kadar değer verdiğini ve onlara ne kadar güvendiğini ortaya koymaktadır.

Çocuklarımızın gözlerindeki ışık ve yüreklerinde taşıdıkları umutları ülkemizin geleceği adına bizlere güç vermektedir. Çocuklarımızın umutlarının yeşertilmesi, milli ve manevi değerlerine güçlü bir şekilde bağlı, şahsiyet ve vizyon sahibi nesiller olarak yetişmesi hepimize ait olan bir sorumluluktur. Bu mesuliyet aynı zamanda vatanımızı kanları ve canları pahasına bize miras bırakan Şehitlerimiz ve Gazilerimize olan borcumuzu da ifade etmektedir.

Bu mutlu gün vesilesiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, hür irademizi ve bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz aziz Şehitlerimizi rahmet ve Gazilerimizi şükranla yâd ediyorum.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 101. kuruluş yıl dönümünde, tüm çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyoruz.


Türk Dünyası Oyunları 

Mangala oyunu ve Aşık oyunu 

21 Kasım günü saat 10:00'da Özbek mahallesi kapalı semt pazarında yapacaktır 


Türk Dünyası Oyunları nın ikincisini Gerçekleştireceğiz


Yönetim kurulu üyemiz Abdulrauf YASHAR'ın Kayın validesi Ulgay PAPATYA vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet diliyoruz ailesine başsağlığı ve sabırlar  diliyoruz. Cenaze namazı bugün ikindi namazına müteakip Ceylanpınar Özbek mahallesi Semerkant camiinde kılınacaktır.


Yönetim kurulu üyemiz Abdulrauf YASHAR'ın Kayın validesi Ulgay PAPATYA vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet diliyoruz ailesine başsağlığı ve sabırlar  diliyoruz. Cenaze namazı bugün ikindi namazına müteakip Ceylanpınar Özbek mahallesi Semerkant camiinde kılınacaktır.


Dernek başkanımız Seyfettin BORA'NIN Anne annesi ninemiz hakkın rahmetine kavuşmuştur.   Merhumeye Allah'tan rahmet diliyoruz. Ailesine başsağlığı diliyoruz. Cenaze namazı bugün ikindi namazına müteakip Ceylanpınar Özbek mahallesi Semerkant camiinde kılınacaktır.Taziyemiz Özbek semt pazarı yanındaki taziye evinde
OKUMAK SİZDEN ÖDÜLLENDİRMEK BİZDEN 


Şanlıurfa Ceylanpınar Özbek mahallesi Aksakallılarıdan Dernek yönetim kurulu üyemiz Abdüllatif ERENCİ'nin babası Dernek başkanımız Seyfettin BORA'nın amcası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhume Allah'tan rahmet diliyoruz ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz

 Cenaze namazı ikindi namazına müteakip Ceylanpınar Özbek mahallesi Semerkand camiinde kılınacaktır.


Türk Dünyası Oyunları Şenliğimizin 3. Bu yıl 22.04.2023 günü Özbek mahallesi Özbek Semt pazarında yapılacak.


Hafta sonu gezi düzenlenecektir tüm üyelerimizi bekliyoruz.


ATA YURTTAN ANA YURDA HİCRETİMİZİN 40. YILINDA 40 HATİM PROGRAMINA DAVETLİSİNİZ. 


Şanlıurfa Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Hiçbir şey ayağınıza gelmez; en azından iyi olan hiçbirşey. Herşeyi gidip almanız gerekir
Sponsorlarımız
Türkistan’ın güneyinde Türkler zor durumda!

Türkistan’ın güneyinde Türkler zor durumda!

 

Bu başlığı okuyan kimi okuyucularımın “Türkiye’nin bunca derdi sıkıntısı varken bir de bu meselelerle nasıl uğraşacak?” diye söylediklerini tahmin edebiliyorum.

 

Ve inanın onları çok iyi anlıyorum.

 

Ekonomik ve sosyal sorunların yanında bir de umutsuzluk halinin bu soruyu daha rahat gündeme getirdiğinin farkındayım.

 

Ancak böyle bir tablo da olsa Türkiye bunun ötesinde bir güç ve anlama sahip...Önemli olan gücünüzün sınırlarını, etki kapasitesini iyi belirleyip hamlenizi bu doğrultuda yapmanızdır.

 

Bu noktada bir süredir Afganistan’daki Türk varlığına dikkat çekiyorum. "Türk dili konuşan ülke ve topluluklar" deniliyor ya! İşte bu kapsamdaki topluluklardan söz ediyoruz.

 

Burada yaşayan insanların dil ve kültür açısından Türkiye ile bir tarih ve gönül bağı var.

 

Mustafa Kemal Atatürk 1928’te Afganistan Kralı Emanullah’ın ziyaretinde şöyle konuşmuştu: “Afgan milleti ile kökü Orta Asya’ya dayanan atalarımız arasındaki ilişkiler ve dostluk bağları çok eskidir. Tarihin silinmez sayfaları, o ilişkilerin sonsuz anıları ile doludur.”

 

Atatürk şüphesiz bu topraklardaki demografi dengesini en iyi bilenlerdendi.

 

Bugünlerde adeta bir varlık yokluk mücadelesi veriyorlar. Özbek, Türkmen, Kırgız yoğunluklu şehirler birer birer Taliban’ın eline geçiyor. Bir süre önce de Pamir Türklerinden bahsetmiştim. Benzer bir vahim durumla karşı karşıyalar. 

 

O bölgede bulundum ve nerdeyse köy köy dolaştım. Kuzey illerin özellikle bir bölümünde tercümansız anlaşabilirsiniz. Ciddi bir süre Peştun önceliği ile ülkelerinde geri plana atıldıklarını yerinde görmüştüm.

 

Hal böyle olunca onların yerleşik alanlarından göçe zorlanması sadece Taliban'ın değil başkalarının da işine geliyor!

 

Türkiye açısından ise çok riskli bir dönemeç!

 

Maalesef pek çok uyarımıza rağmen öncesinden etkili bir diplomasi işletilemedi ve bu insanlar Taliban’ın nefesini hissediyor. En önemlisi bu durdurulmazsa Türkiye'ye göç dalgası artacaktır!

 

Zira ülkede güvenlik durumu her geçen gün kötüleşiyor. ABD'nin Kabil Büyükelçiliği Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD vatandaşlarının Afganistan'ı "derhal" terk etmesi gerektiğini söyledi.

 

Cumartesi günü Kunduz ardından Şibırgan şehirleri ele geçirildi ki bu iki kent Mayıs ayında saldırılarını artıran Taliban için en stratejik kazanımlardan biridir.

 

Yarım milyondan fazla insana ev sahipliği yapan şehirler, hem yer altı kaynaklarıyla biliniyor hem de kuzey koridorunun kilit geçiş noktalarından...Kabil’e uzanan yolların yanı sıra Tacikistan ile de sınırı olan bir bölge.

 

Haliyle bu illeri kontrol etmek, uyuşturucu gibi sektörlerin güzergahını da bölgedeki kontrol etmek demektir.

 

Taliban daha önceki yıllarda da buraya saldırmıştı ama hep bir şekilde kontrol dışında kalmayı başardılar. General Raşit Dostum ve ona bağlı güçlerin buradaki etkisi ve önemi tartışılamaz.

 

İşte bugün onlar zor durumdalar.

 

Türkiye vakit kaybetmeden bölgesel ve uluslararası işbirliklerini bu konu için harekete geçirmelidir.

 

Acil bir öneri...Geçtiğimiz günlerde Orta Asya Devletler Birliği devlet başkanları toplandı. Bu meseleye müdahil olan 5 ülke de oradalar. Türkiye bu ülkelerle Astana zirvesinde olduğu gibi acil bir zirve oluşturabilir.

 

Böylelikle Taliban-Afgan Hükümeti dengesinde de yeni bir uzlaşma ve diplomasi masası meydana gelebilir.Prof. Dr. Kürşad Zorlu
Okunma Sayısı: 555


44.192.15.251
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Aidat Borcu Sorgulama
Son Eklenen Video
Köşe Yazıları
Prof. Dr. Kürşad Zorlu

Prof. Dr. Kürşad Zorlu

Prof. Dr. Kürşad Zorlu

Prof. Dr. Kürşad Zorlu

Senan KAZIMOĞLU

QHA

QHA

Hakan DİKMEN

QHA

YASEMİN GÜLER

ÇETİN ARPA

ATALAY DEMİRCİ

Günlük Gazeteler

 

© Copyright 2021  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top